„Kuźnia talentów” – sezon pierwszy – zakończenie


Ostatnie nasze spotkanie, nie obyło się bez eksperymentu. Tym razem próbowaliśmy wyznaczyć w warunkach szkolnych przyspieszenie ziemskie czyli  – g za pomocą wahadła prostego.
Jest to przyspieszenie ciał spadających swobodnie w polu grawitacyjnym Ziemi tj. przy braku oporów powietrza.Posłużyliśmy się stojakiem do map, nićmi, plastikowym sznurkiem, odważnikiem 20 dag, srebrną kulistą zawieszką. Wykonaliśmy dwa różne wahadła, a następnie przeprowadziliśmy po 5 prób dla każdego, badając czas trwania 10 pełnych „wahnięć”. Otrzymane wyniki podstawiliśmy do wzoru i obliczyli wartość przyspieszenia ziemskiego

g= 4lπ/ T2

g – przyspieszenie ziemskie

l – długość wahadła

T – okres drgań

Uzyskaliśmy wynik – 12,01
No cóż, otrzymany wynik nie jest zadowalający. Widocznie błąd pomiaru był zbyt duży, a jest wiele czynników wpływających na jego wartość. Nie zniechęciło nas to na pewno, wręcz zachęciło do dalszych eksperymentów.

Miłym akcentem dzisiejszego dnia było  wręczenie dyplomów zwycięzcom naszego konkursu „Rachmistrz”.

Tak oto moi mili dobiegły końca nasze wspólne spotkania w tym roku szkolnym. Czas na podsumowanie. Jednym słowem było SUPER,  i za wspólnie spędzony czas dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

podziel się z innymi
Share