Zajęcia terenowe – KUŹNIA TALENTÓW – 9 marca 2017r.


Dzisiaj wybraliśmy się na zajęcia terenowe do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Pogoda nie zachęcała do pieszych wędrówek, mimo to wyruszyliśmy w teren. Bo jak inaczej zaobserwować zmiany budzącej się z uśpienia przyrody.
Było 23 uczestników wyprawy podzielonych na 4 drużyny: Odkrywców, Poszukiwaczy, Przyrodników i Obserwatorów. Każda z grup otrzymała „w przydziale” kompas i lupę. W każdym zespole należało udokumentować przeprowadzoną obserwację: fotografią, rysunkiem, opisem słownym oraz wypełnić kartę pracy. Wszystko po to, aby dokonać porównania spostrzeżeń podczas kolejnych zajęć terenowych.
Na wyznaczonym obszarze dokonywaliśmy obserwacji flory w poszczególnych piętrach lasu. Po prostu szukaliśmy oznak zbliżającej się wiosny. Niestety nie widać zbliżającej się wiosny, przebiśniegów zawilców, nabrzmiałych pąków drzew. Za to w górze już słychać wesoły śpiew ptaków, a ze ściółki nieśmiało wystają gdzieniegdzie kępy zielonego mchu. Natknęliśmy się za to na odchody zajęcy, saren i jelenia, co świadczy o tym , że te zwierzęta tutaj żerują. Ku naszemu zaskoczeniu zauważyliśmy bardzo dużo porostów zwłaszcza tych krzaczkowatych, których obecność jest wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza. Im większa ilość tych porostów tym powietrze jest mniej zanieczyszczone. Ciekawe, czy spostrzeżenia poczynione przez każdą z grup były takie same?
O tym będziecie mogli się przekonać, gdy dokumentacja dzisiejszych zajęć będzie zamieszczona na gazetce szkolnej.
Już dziś zachęcamy do lektury. (M.M.)

no images were found

Zajęcia terenowe
podziel się z innymi
Share