Zapraszamy na podróż po krajach Unii Europejskiej


Gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, dla ówczesnego pokolenia Polaków była to historyczna chwila. Wielu pamiętało przecież lata komunizmu, zamknięte granice, gospodarczą stagnację, brak swobód obywatelskich czy chociażby puste półki w sklepach. Dlatego formalne dołączenie do krajów Zachodu stało się spełnieniem marzeń. Czymś najbardziej wartościowym i istotnym. Pierwsze odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej zaraz po Mazurku Dąbrowskiego było momentem, w którym milionom obywateli naszego kraju łzy pociekły po policzkach. Dzisiaj młodzi ludzie nie wiedzą jak to jest być poza Unią. Dlatego czasem musimy przypominać, że wolność i dobrobyt nie zostały nam dane raz na zawsze.
Również dlatego postanowiliśmy zorganizować konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. I zrobiliśmy to . Dokładnie 18 maja, w naszej szkole w Stanisławicach, podczas Dnia Europejczyka. Było wspaniale. Dziewczęta z klasy 5 i 1 i 2 gimnazjum odśpiewały Odę do Radości czyli hymn Unii Europejskiej, a utalentowana Kinga Wielgus przedstawiła jego aranżację na skrzypcach. To oczywiście nie wszystko. Uczniowie naszej szkoły przygotowali stanowiska krajów Wspólnoty na których zgromadzono pamiątki oraz dania charakterystyczne dla poszczególnych krajów. Nie zabrakło również prezentacji multimedialnych o zwyczajach panujących w państwach członkowskich. Najważniejszy był jednak wspomniany już konkurs wiedzy o Unii. W kategorii Szkoła Podstawowa wygrał go czwartoklasista Kacper Frączek, natomiast wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Dawid Szaraj z klasy I gimnazjum. Gratulujemy !!! (A. W.)

no images were found

Dzień Europejczyka
podziel się z innymi
Share