W pracowni Master Chefa


[27 września dzięki uprzejmości Dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Łapanowie Pana Marcina Budzyna oraz Pani Małgorzaty Frączek – 20 osobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach warsztatowych o zdrowym żywieniu dzieci i młodzieży.
Zajęcia rozpoczęły się o
d prelekcji połączonej z prezentacją, która przypomniała wszystkim uczestnikom o podstawowych zasadach żywienia. Następnie wszyscy przebraliśmy się w białe podkoszulki, jednorazowe fartuszki oraz gustowne kucharskie papierowe czepki, umyliśmy ręce i stanęliśmy gotowi do wyznaczonych stanowisk. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup, z których każda przygotowywała inny posiłek zgodnie z podanym przepisem. Były to:

  • kolorowe kanapki na bazie 6 rodzajów pieczywa, past serowych i jajecznych, warzyw oraz wędzonego łososia

  • różne soki owocowe i warzywne z jabłek, bananów, pomarańcz, cytryn, buraków i szpinaku

  • sałatka z surowych warzyw i kaszy kuskus

  • dietetyczne ciasteczka owsiane

  • ciasto Brownie z ciecierzycą

Na stołach królowały kolorowe warzywa i owoce. Wszystkie produkty były świeże, czyste i najwyższej jakości. Do ciasteczek i ciast użyto miodu zamiast cukru, prawdziwego kakao i gorzką czekoladę, masło 82% oraz olej kokosowy i wiele wspaniałych produktów. W ruch poszły nasze sprawne ręce, noże, tarełka, mikser i wszelkiego rodzaju miski miseczki, łyżki i łyżeczki. Praca szła wartko i sprawnie. O dziwo po skończonych pracach należało pozostawić porządek i nie było problemu z tym kto ma stanąć na „zmywaku”, a kto powycierać przybory i miski do sucha ściereczką. Przyszedł czas na degustację. Wszystkim smakowało, zwłaszcza, że były to produkty własnoręcznie przygotowane. Tylko Brownie okazało się za ciepłe, by je rozkroić, dlatego dotarło za nami do szkoły na drugi dzień rano. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do radości naszych oczu i podniebień. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie w kuchni Master Chefa.

Wdzięczni uczestnicy warsztatów.