Ciekawostki historyczne


Herb

Nr 1

 

Herb sołectwa Stanisławice 2

Opis- p. Agnieszka Ryszka
Częścią Legendy o św. Stanisławie jest opowieść o wskrzeszeniu Piotra z Piotrowina. Stanisław kupił od rycerza Piotra wieś, ale kiedy umarł jego bracia zażądali jej zwrotu. Sąd nakazał Stanisławowi dowieść prawa do posiadłości. Po trzech dniach modłów i postu Stanisław kazał rozkopać mogiłę, wskrzesił Piotra, który potwierdził prawo własności i odprowadził go z powrotem do grobu.

Alternatywa 

Nr 2

Okazało się że istnieje alternatywa dla  herbu  opracowana przez mieszkańców naszej miejscowości.

Może czas podjąć decyzję, który z nich to ten właściwy ?

herb

 

Opis herbu W polu zielonym postać Św. Stanisława w czerwonym ornacie, infule i białej albie.W lewej ręce trzymając pastorał. W dolnej części Orzeł symbolizujący Stanisławice – dawny Orłowiec, wieś w powiecie bocheńskim na lewym brzegu Raby.

Uzasadnienie Nazwę wsi przyjęto na pamiątkę odpoczynku Św. Stanisława – biskupa pod starymi dębami które były siedliskiem dla orłów, stąd pierwotnie nazywano ją Orłowiec.

Symbolika Święty przedstawiony z właściwymi sobie atrybutami: w biskupim stroju, z pastorałem. Zielone tło symbolizuje potężne dęby pod którymi nocował, które były siedliskiem dla orłów.

 

 


 

Pieczęć Stanisławic 
Koziołek przechodzący przez kładkę ku lewej stronie, który trzyma, stojąc na dwóch łapkach, kosę. Z lewej strony koziołka są krzaki, natomiast z prawej – wierzba. Pod spodem są trzy litery PGS ( co zapewne oznacza Pieczęć Gminy Stanisławice)

pieczęć kopia


 

Przeprawy przez Rabę 

Most w Proszówkach

W latach 1860 r – 1873 r czyli w okresie autonomii galicyjskiej powstała ważna droga kameralna z Bochni do Niepołomic, przy której powstał pierwszy most na Rabie w Proszówkach. Most ten został uszkodzony w grudniu 1914 r przez wycofujące się wojska rosyjskie. Odbudowany przez Austriaków został uroczyście poświęcony 11 kwietnia 1915 r i nadano mu imię arcyksięcia Józefa Ferdynanda.
W nocy z 19 na 20 stycznia 1944 r Niemcy wysadzili most. Po wojnie odbudowany…

Most w ProszówkachMost w Proszówkach.

Most w Cikowicach

Na początku XX w. istniał prawdopodobnie drewniany most, który łączył Cikowice z Łapczycą. Zostały po nim, widoczne jeszcze dziś, drewniane pale. Wg jednych relacji miał zostać zniszczony w czasie I wojny, wg innych zabrała go powódź w 1934 r.

most w Cikowicach

Prom na rzece Rabie w Cikowicach

Prom w Cikowicach funkcjonował prawdopodobnie do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Mieszkańcy Stanisławic przeprawiali się do Bochni nawet samochodami…

prom cikowice

Prom na rzece Rabie  w Stanisławicach w stronę Moszczenicy.

Może ktoś posiada zdjęcia. Z przekazów wiadomo mi tylko że istniał…


 

Banita

Czy ktoś wie , że nasza miejscowość została uwieczniona w literaturze pięknej(wink ) w 1877 r ?  Na dowód tego wiekopomnego wydarzenia adres i zdjęcia fragmentów – tych dotyczących…

Banita. Dramat historyczny w pięciu aktach z prologiem i epilogiem
Miejsce wydania:Paryż
Data wydania:1877

http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata…

123

 


Jaskinia

Kto wie gdzie znajduje się najbliższa Stanisławicom jaskinia ? Oto garść informacji na ten temat…
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=227&t=20328

21810033

 

podziel się z innymi
Share